ALTERCAN / články / Je nutné přidávat štěněti vápník?

Je nutné přidávat štěněti vápník?

Zlaté chovatelské pravidlo „Jak si štěně v mládí nakrmíte, takového psa budete mít,“ stále platí; mění se jen názor, co je či není kvalitní výživa. V životě každého psa však nastane chvíle, kdy nevystačí ani s tím „nejvyváženějším a nejkomplexnějším“, vědecky spočítaným a sofistikovaně namíchaným krmivem.

Jaké vitamíny mám podávat pětiměsíčnímu štěněti cane corso? Zatím je zdravý, snad jen pozorujeme mírně otevřené tlapky. Ale chtěl bych něco dávat preventivně, aby neměl problém s kostrou. Jako krmení dostává kvalitní granule. Chovatelka nám radila čisté vápno. Slyšel jsem ale, že to mu může spíš ublížit. Jaký přípravek mám vybrat a mám mu raději koupit i něco na klouby?


Zlaté chovatelské pravidlo „Jak si štěně v mládí nakrmíte, takového psa budete mít,“ stále platí; mění se jen názor, co je či není kvalitní výživa. Masivní nástup takzvaně „průmyslových krmiv“, jinak řečeno granulí, přinesl majitelům psů téměř po celé století odkázaných na domácí přípravu psí potravy zásadní změnu. Zvláštní je, že souběžně s masivní kampaní ujišťující o komplexnosti a vyváženosti všech granulovaných krmiv, která zaručeně a vědecky podloženě obsahují všechny potřebné živiny včetně vitamínů a minerálních látek, probíhá neméně masivní kampaň, přesvědčující tytéž chovatele o nezbytnosti podávat krmné doplňky. Tento zjevný rozpor má z hlediska majitele psa (nikoli výrobce, tam je zájem zřejmý) své vysvětlení: V životě každého psa nastane chvíle, kdy nevystačí ani s tím „nejvyváženějším a nejkomplexnějším“, vědecky spočítaným a sofistikovaně namíchaným krmivem. Žádné z těchto krmiv totiž nemůže počítat s jednou okolností, které se říká individuální metabolismus. Každý jednotlivý organismus si v určité vývojové fázi nebo dokonce trvale dokáže vybrat, zpracovat a spotřebovat neboli využít jen určité množství živin. Ať už základních jako jsou bílkoviny, glycidy a tuky, nebo vitamínů a minerálních látek včetně stopových prvků. I když je tedy krmivo obecně vzato a objektivně „vyvážené“, rozdílný způsob vstřebávání a následného hospodaření s jeho jednotlivými složkami může přesto vyznít pro organismus nevyváženě. A pak je třeba látku, které se nedostává, dotovat doplňkově.
Jiné staré chovatelské pravidlo zní, že kvalitní výživu psa pozná majitel podle toho, že pes se vyvíjí přiměřeně, jeho srst je pružná a lesklá, zrak jiskrný, pohyb živý atd., prostě že pes „vypadá dobře“. Teprve když zaznamenáte, že něco není úplně v pořádku, je třeba začít hledat příčinu. Ta nemusí vždy tkvít pouze ve výživě: roli mohou hrát dědičné faktory, prodělané onemocnění nebo nedostatečná funkce některého orgánu. Preventivní podávání doplňkových minerálních látek a vitamínů zdravému, kvalitně krmenému psu tedy nejenže není nutné, ale ani vhodné. Naopak, přes bohulibý záměr může působit zcela opačně, kontraproduktivně. Například právě zmiňované podávání „čistého vápna“. Vstřebávání vápníku, základního stavebního kamene kosterní soustavy, šlach a zubů, je přísně vázáno na souběžnou přítomnost fosforu. Přiměřený příjem vápníku závisí na správném poměru k fosforu, a tento poměr se v průběhu života psa velmi výrazně mění. Podáváním samotného vápníku tedy nejenže do těla psa žádný nový vápník nepřijde, ale naopak může zapříčinit vyplavování vápníku již v organismu uloženého.
Pokud pes neprojevuje zjevné známky nedostatečného vývoje kosterní soustavy, kvality a utváření chrupu, pohybových potíží apod., není důvod přidávat vápník jako doplněk základní výživy. Výjimkou mohou buď mladí psi velkých plemen v období tzv. překotného růstu, kdy se vyvíjejí dlouhé kosti, nebo některá plemena či chovy, o nichž chovatelé vědí, že zvýšený přísun doplňkových látek potřebují.
Pokud přesto chcete svému psu „preventivně“ přilepšit, prakticky bez výše popsaných rizik lze ve vývojové fázi (ale podle intenzity zátěže i v dospělosti) a pak ve stáří podávat psu přípravky obsahující co největší podíl želatiny, jako je například ARTROCAN. Upravená koncentrovaná želatina může posílit vývoj kostí a zejména chrupavek (což bývá nejčastejší příčina nedostatečného, nerovnoměrného vývoje nebo pohybových obtíží), aniž by zasahovala do rovnováhy (balance) dalších látek v organismu. Její případný nadbytek se prostě vyloučí.

2.10.2007 | napsal: drc | zdroj:

Poradna - Zajímavosti a články:

120,- Kč může zachránit jeden psí osud

3.1.2016 | napsal: Národní registr majitelů zvířat | zdroj: www.narodniregistr.cz

120,- Kč může zachránit jeden psí osud, fotka: Pes2011_webmaly.jpg Vás bude hřát dobrý pocit, pejska nový domov!
Již 9 let máte možnost prostřednictvím sponzorské aktivity Národního registru majitelů zvířat PES 2011 pomoci naprosto konkrétně a přehledně jednomu či více zcela konkrétním pejskům či kočičkám. Ani koruna z Vašeho příspěvku nebude použita jinak než Vámi zvoleným způsobem. Zakoupení mikročipu je smysluplný krok, který útulku pomůže i do budoucna.

Ostropestřec - bylina pro zdravá játra

29.10.2015 | napsal: CANIS-MEDIA | zdroj:

Ostropestřec - bylina pro zdravá játra, fotka: HepatoSan_hund_w.jpg Ostropestřec mariánský se používá k léčbě jaterních a zažívacích obtíží již více než 2000 let. Hlavní účinná látka sylimarin je dnes využívána v humánní i veterinární medicímě. Podávání doplňků s obsahem sylimarinu by se mělo stát rutinní záležitostí při terapii antibiotiky, antimykotiky a dalšími léky, které zatěžují játra.

Léčivé rostliny při léčbě kašle

8.4.2010 | napsal: Altercan | zdroj:

Léčivé rostliny při léčbě kašle, fotka: pulmostat_w.jpg Klasický poznatek říká, že „Kašel jako komplexní událost vyžaduje komplexní léčbu.“ Výtažky z léčivých rostlin jsou uznávaným prostředkem léčby kašle v humánní i veterinární medicíně a jejich význam neklesá. To, co na léčivých rostlinách odborníci oceňují nejvíce, je komplexní a přitom šetrné působení. Proto jsou sirupy z léčivých rostlin mimořádně vhodné pro mladé, oslabené a citlivé jedince.

Je nutné přidávat štěněti vápník?

2.10.2007 | napsal: drc | zdroj:

Zlaté chovatelské pravidlo „Jak si štěně v mládí nakrmíte, takového psa budete mít,“ stále platí; mění se jen názor, co je či není kvalitní výživa. V životě každého psa však nastane chvíle, kdy nevystačí ani s tím „nejvyváženějším a nejkomplexnějším“, vědecky spočítaným a sofistikovaně namíchaným krmivem.

Už žádné sklo. Na světě je polymer!

29.9.2007 | napsal: Altercan | zdroj:

Také stojíte před rozhodnutím, zda označit své odchovy mikročipem nebo tetování?
Někteří majitelé psů, zvláště psů malých plemen, jsou dosud znepokojeni představou, že do těla štěňátek bude zaveden mikročip umístěný ve skleněné kapsuli.

Vypadávání srsti, svědění a dermatózy - Alternativy v léčbě

7.2.2007 | napsal: Altercan | zdroj:

Vypadávání srsti, svědění a dermatózy - Alternativy v léčbě, fotka: DermaSterol_web.jpg Mnoho majitelů zvířat si neuvědomuje, že stejně jako srdce, játra nebo ledviny je i kůže orgán, který plní životně důležité funkce – jen s mnohem větší rozlohou. Kůže však tvoří bariéru, která chrání organismus před cizími látkami, srst izoluje proti teplu a chladu. Proto je důležité vysvětlit majitelům význam a funkci kůže. Mnoho z nich totiž bere kožní změny či svědění na lehkou váhu. Možná i proto, že nevědí, jak široké spektrum příčin může být za obyčejným svěděním.

skočit na hlavičku | mapa stránek | ALTERCAN - 2018 | system: Virus Sport s.r.o. 2008

PORADNA

120,- Kč může zachránit jeden psí osud

Ostropestřec - bylina pro zdravá játra

Léčivé rostliny při léčbě kašle

Je nutné přidávat štěněti vápník?

Už žádné sklo. Na světě je polymer!

Výprodej, slevy

Vypsat vše

platby GoPay

platba GoPay